Při komunálních volbách v Praze 4 byl porušen volební zákon, výsledky hlasování však přesto platí. Takový je závěr případu, který vzbudil v listopadu poměrně značný zájem tisku. Člen místní (tj. vlastně obvodní) volební komise za hnutí Pražané Praze ing. Vít Janoušek tehdy odmítl podepsat protokol o průběhu voleb a spolu s dalšími sedmi občany se obrátil na Městský soud s tvrzením, že došlo k porušení volebního zákona. (Pokud by soud argumenty navrhovatelů přijal, musely by se v Praze 4 volby opakovat.) Senát pod vedením JUDr. Leoše Luňáka osmého prosince podání zamítl a konstatoval, že sice skutečně došlo „k dílčím porušením zákona“, tyto chyby však prý nemohly ovlivnit výsledky hlasování. Co se tedy vlastně stalo?

Jak ošálit počítač

Podle pana Janouška a jeho přátel byl volební zákon v Praze 4 porušen hned několikrát. (Jejich argumenty přitom nelze hodnotit jako nářek poražených: mezi těmi, kdo se obrátili na soud, totiž najdeme dva členy ODS, která v Praze 4 suverénně zvítězila, jednoho kandidáta DEU i zvoleného poslance za sociální demokracii.) Některým voličům například nebyly včas doručeny volební lístky, na několika místech nebyly řádně zapečetěny volební schránky, konečné výsledky podepisovali namísto všech členů pouze předseda a zapisovatel okrskové komise. Podobné nedostatky se podle členů Městské volební komise objevily i na jiných obvodech - k soudu se však dostal pouze případ z Prahy 4.Poslední námitka ing. Janouška je však…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte