Obětí jsou civilisté

Rusko hájí svou celistvost za cenu krveprolití

Ruská armáda vstoupila do Čečenska. Donedávna vyčkávající a dost nerozhodná politika Moskvy vůči odbojnému regionu se změnila ve zběsile brutální postup. Přitom ruští vojáci ohrožují hlavně civilisty, kteří mají pramálo společného nejen s „nezákonnými vojenskými uskupeními“, jejichž rozpuštění Kreml požaduje, ale i s čečenskou mafií, o níž se stále častěji zmiňuje ruský tisk, zřejmě aby posvětil či alespoň zdůvodnil tvrdost zásahu.

„Nejlepší šéf resortu“

Ještě před pár dny se dalo jen konstatovat, že za konfliktem v Čečensku se skrývá i něco jiného než pochopitelná snaha Kremlu nepřipustit „parcelizaci“ Ruské federace. Nesporně zarážející byla skutečnost, že dva dny před vstupem ruských vojsk do Čečenska se prezident Boris Jelcin podrobil operaci nosní přepážky. Nejen jako vrchní velitel ozbrojených sil Ruska, ale především jako prezident by totiž měl právě on bdít nad každou akcí, jež v Čečensku probíhá. Ultimata a pokusy o smír jasně naznačovaly, že politické, byť složité a zřejmě jen dočasné urovnání je možné. Alespoň verbálně byl připraven i nezkrotný generál Džochar Dudajev. Situace, kdy pravá ruka z Kremlu navrhuje jednání „u kulatého stolu“, zatímco levá ruka zavelí k leteckému bombardování města, je věru schizofrenní.Svého času, když se ještě na prvních stránkách ruského tisku objevovaly články o korupci v armádě a výzvy k odstoupení ministra obrany Pavla Gračova,…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte