Nezaplacených osm miliard

Dlužníci Fondu národního majetku

Více než čtyři sta firem či osob dluží Fondu národního majetku téměř osm miliard korun. To je výsledek analýzy Útvaru vypořádání pohledávek FNM k 30. listopadu 1994. Na více než deset firem podal Fond návrh na zahájení konkursního řízení a v některých případech zároveň trestní oznámení. Mezi největší dlužníky patří například Čekanova firma Intercom, která za Elektroodbyt dluží 305 miliónů, a ing. Ivo Exel, který za Vlárské strojírny Slavičín státu nezaplatil 250 miliónů korun. Firma UNICA Stamont zase nezaplatila za Stavomontáže Liberec 84 miliónů a společnost Drulex dluží za drůbežárny v Lokti nad Ohří 78 miliónů korun.

Kdy se začaly dluhy vymáhat

Útvar vypořádání pohledávek, který se na FNM zabývá dlužníky, vznikl letos v září. Podle jeho šéfa ing. Pavla Suchého se „do té doby dluhy řešily klasickou cestou - vymáháním přes obchodní soud, což je procedura nesmírně zdlouhavá“. První nápad na zřízení útvaru vznikl koncem minulého roku, kdy dluhy dosáhly výše zhruba tří miliard, a jeho bezpodmínečná potřeba vznikla po nástupu nového šéfa Romana Češky: dluh už dosáhl částky sedm miliard korun.Od té doby se pohledávky Fondu zvýšily zhruba o miliardu. „Podařilo se nám sice vymoci pohledávky za čtyři miliardy, dalších pět ale mezitím přibylo od nových dlužníků,“ vysvětluje ing. Suchý. Největší práce byla prý v září se zmapováním všech neplatičů. Objevili se dokonce dlužníci z roku 1992,…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte