Bitva skončila, válka pokračuje

Italský premiér Berlusconi podal demisi

Ve čtvrtek 22. prosince se Silvio Berlusconi odebral do starobylého prezidentského paláce Quirinalu, aby prezidentu republiky Scalfarovi předložil demisi své vlády. Nevyrazil ovšem jako člověk smířený s nepřízní osudu, nýbrž jako muž rozhodnutý prosadit svou vůli.

Volby, nebo jiná vláda

Vztah mezi prezidentským palácem a úřadem premiéra ve stejně starobylém Palazzo Chigi není bez problémů. Předseda vlády podezřívá Scalfara, že v manévrech, které vyústily v krizi, v podstatě nahrál opozici a Lize severu. Názory obou mužů se ale liší především ve způsobu, jak krizi řešit.Scalfaro vystupuje jako přesvědčený parlamentarista: poslanci jsou nositeli lidové moci, proto se vlády rodí a padají v parlamentu a úlohou prezidenta je najít člověka, který by měl největší šance dosáhnout v parlamentu většiny.Berlusconi se ve svém pojetí liší. Nepopírá úlohu parlamentu, ale tvrdí, že ve většinovém volebním systému je každý poslanec přímo zodpovědný občanům, kteří mu udělili mandát. Svrchovaný je tedy lid, jehož výrazem se on sám cítí. A proto prezidentovi řekl, že novým premiérem může být jedině on sám, Berlusconi, coby představitel nejsilnější strany. Jestliže mu parlament nevysloví důvěru, Berlusconi musí vést zemi do nových voleb.Celý spor se během příštích dvou až tří týdnů bude pohybovat okolo této otázky. Prezident by totiž sestavením vlády nejraději pověřil předsedu jedné z…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte