Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Pod tlakem médií

Pod tlakem médií

Pentagon stále bez šéfa

Jakou moc mají ve Spojených státech novináři? Nejsou to náhodou oni, kdo určuje americkou politiku a rozhoduje i o složení vlády? Pokud by na tuto otázku odpovídal bývalý kandidát na úřad ministra obrany Bobby Ray Inman, zajisté by přitakal. Když ho před měsícem prezident Clinton nominoval (viz Respekt 2/94), byl odměněn potleskem kongresmanů i politických komentátorů. Skutečně, v prosinci se Inman všem zdál mužem na svém místě. Proč tedy odchází?

Proč odchází Inman

Stažení Inmanovy kandidatury vyvolalo řadu spekulací. V českém tisku se objevilo v zásadě dvojí zdůvodnění. Buď že v osmdesátých letech neplatil dostatečné sociální dávky své hospodyni, nebo že by při jeho potvrzení v Senátu nastaly nepřekonatelné potíže. První důvod je pravdivý, ale sotva by stačil k tomu, aby se někdo vzdal ministerské kandidatury. Ten druhý pravdě rozhodně neodpovídá, těžko si představit jiného kandidáta, který by byl v Kongresu tak oblíbený oběma stranami - navzdory skutečnosti, že vůdce republikánské menšiny v Senátu Bob Dole platil za iniciátora Inmanovy kritiky.Jaké jsou tedy pravé příčiny? Sám bývalý admirál hovořil o nesnesitelném tlaku ze strany médií a za konkrétní příklad označil tři novináře - Anthonyho Lewise z New York Times, Ellena Goodmana z Boston Globe a komentátora Williama Safira. Lewis a Goodman se přitom Inmana jen ptali na jeho názory v otázkách spjatých s vojenskou a zahraniční politikou, a to…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte