Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Na cestě k emocím

Na cestě k emocím

Česko-německé vztahy se dostaly na sestupnou dráhu

Skutečně nejde o žádný precedens. Stokrát jsme již k tomu řekli: ne, odmítl Václav Klaus po jáchymovském zasedání výkonné rady ODS domněnku, že vracení majetku církvím a židovským obcím by mohli využít pro své požadavky sudetští Němci. Ponechme stranou, že sudetští Němci, přesněji řečeno některé jejich organizace, tímto „precedentem“ nepochybně argumentovat budou. Takový postup by neměl nikoho překvapit. Mnohem důležitější je však jiná věc. „Úsporná“ metoda, kterou vláda zvolila zejména pro vracení majetku židovských obcí, naznačuje určitý myšlenkový pochod. Lidově řečeno, až sudetští Němci uvidí, jak ostrouhali Židé, přestanou si dělat velké naděje. Každá mince má ovšem dvě strany. Kdyby vláda přistoupila k návratu židovského majetku velkoryse, sudetští Němci by si snad posílili své naděje, ale nahlas by to mohli vyjádřit jen ti otrlejší - neboť srovnání holocaustu s odsunem (či vyhnáním) skutečně vyžaduje hroší kůži. Naproti tomu ke „třetí arizaci“, jak se s nepříliš velkou nadsázkou říká připravovanému zákonu, se může bez mravních vytáček vyslovit každý Němec. Ne snad že by nám předhazovali antisemitismus, ale právem mohou poukazovat na úzkostlivost, malost, vypočítavost či vychytralost naší společnosti - na charakteristiky, které ovlivňují rozklížený česko-německý vztah.

Klid a nohy v suchu

"Zdá se, že nejmocnějšímu muži v Čechách a na Moravě už přesně nenaslouchají.…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte