Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Kdy a jak liberalizovat ceny

Kdy a jak liberalizovat ceny

Polemika

V letošním Respektu č.1 reagoval Miroslav Singer z Pittsburské univerzity v USA na článek ministra hospodářství Karla Dyby v MfD, věnovaný politice cenové liberalizace v ČR. V tomto čísle přinášíme odpověď z ministerstva hospodářství. Diskusi na toto téma považujeme prozatím v našem listě za uzavřenou.

Vláda plní sliby

V úvodu svého příspěvku pan Singer tvrdí, že ministr používá některá tvrzení, která jsou z hlediska ekonomické teorie značně pochybená, v závěru pak lituje, že ekonomické vzdělání členů vlády je použito pouze k obhajobě politiky vlády namísto k jejímu zkvalitnění. Mezi úvodem a závěrem najde čtenář vedle zjevných pravd, které nikdy nebyly zpochybňovány, pestrou směsici polopravd a omylů.Panu Singerovi se nelíbí tvrzení, že v ČR je liberalizováno více než 95% cen. Říká, že kdyby byly liberalizovány všechny ceny, podíl produktů s již dnes liberalizovanými cenami na celkovém hrubém domácím produktu (HDP) by byl menší než 95%. Odhad jím uvedeného podílu je prý zároveň jediným rozumným ukazatelem stupně liberalizace cen v České republice. Já naopak i nadále věřím, že stupeň liberalizace lze vyjádřit podílem počtu liberalizovaných cen na počtu všech cen přinejmenším stejně dobře jako odhadem ukazatele navrhovaného panem Singerem. Jeho způsob výpočtu odráží totiž relativní váhu liberalizovaného a neliberalizovaného sektoru v ekonomice spíše než stupeň liberalizace cen, navíc za předpokladu "co…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte