Kulka auto nestaví

Ještě k případu policejní střelby u Františkových Lázní

Třiadvacetiletý policista, který před čtrnácti dny zastřelil u Františkových Lázní stejně starého turistu z Bavorska, měl podle názoru řady svých kolegů smůlu. Povolily mu nervy a poslal kulku za autem, jehož řidič nereagoval na výzvu k zastavení. Vůz se čtyřmi pasažéry byl od něj v tu chvíli vzdálen osmdesát metrů. Pravděpodobnost zásahu se blížila nule. „Kdyby měl při výcviku sto ran na stejně vzdálený pohyblivý terč, nepovedlo by se mu to ani jednou,“ tvrdí tiskový mluvčí policejního prezidenta Aleš Svoboda. Policista se však trefil.O smůle ovšem nemůže být řeč. Plzeňský vyšetřovatel Jindřich Mašek, který má případ na starosti, kvalifikuje incident jako jasné porušení zákona. Střelec nepoužil zbraň v sebeobraně a nepokusil se auto zastavit jiným způsobem, což mu předpisy přímo ukládají. Zbrklá palba zabila „pachatele“, který by byl jinak za svůj přestupek potrestán nanejvýš tisícikorunovou pokutou.

Střílej do tmy

V době smrtonosné střelby u Františkových Lázní pobýval v Čechách na oficiální návštěvě jeden z nejznámějších amerických policistů, ředitel policie z Charlestonu Reuben Greenberg. Požádán o komentář k činu českého policisty, odpověděl nepřímo: „V USA platí předpis, který zakazuje na jedoucí auto střílet. Kulka auto nezastaví, proto se snažíme především o identifikaci vozidla,“ řekl.Český zákon policistům na automobil střílet povoluje. Ovšem jen v…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte