Petrolejka s označením Made in Kopřivnice

Američtí manažeři opustili automobilku Tatra

Když bylo před více než rokem oznámeno, že do vedení kopřivnické Tatry nastupují tři přední američtí manažeři, byla to svého druhu senzace, o níž psal i světový tisk. Když se před třemi týdny objevila zpráva, že po Greenwaldovi z Tatry odcházejí i Rutheford a Shelby, bylo to překvapení již jen pro nezasvěcené. Byli ale Američané v Tatře skutečně neúspěšní?

Příliš velký a příliš těžký

S americkými manažery už delší dobu projevovalo hned několik velkých akcionářů Tatry výraznou nelibost, která čas od času prosákla i na veřejnost: Američané prý řídí automobilku faxy a telefonem přes Atlantik a nechávají si platit nehorázné sumy (podle amerických pramenů dostávali všichni tři dohromady 3,4 miliónu korun měsíčně, což v přepočtu na dolary a na americké reálie zdaleka není suma nehorázná). Odchod „hvězdné trojice“ se proto také většinou prezentuje jako důkaz neschopnosti zvládnout situaci v českém podniku, topícím se pod tíhou dluhů a ztrát (k loňským 2,2 miliardy korun letos evidentně přibude minimálně další miliarda). I přesto však oficiálně odchod Američanů valná hromada decentně označila slovem „rezignace“.Zpráva z prvního zasedání nového představenstva akciové společnosti Tatra Kopřivnice (konalo se 13. září) uvádí, že představenstvo „rozpracovává plán restrukturalizace, který kontinuálně navazuje na pozitivní změny, zavedené americkým týmem“. Není divu.…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte