Osmnáctiměsíční maratón u konce

Česká republika a Německo podepíší příští měsíc pět důležitých smluv

Setkáním ministrů vnitra Jana Rumla a Manfreda Kanthera počátkem září v Bonnu skončila osmnáctiměsíční jednání mezi Českou republikou a Německem o readmisní smlouvě a režimu na společné hranici. Příští měsíc by měl být maratón schůzek uzavřen podpisem pěti smluv. Obě strany celý čas opakovaně zdůrazňovaly důležitost dohody. Jednání přesto několikrát uvázla na mrtvém bodě: ani jedna strana nechtěla ustoupit ze svých původních požadavků. České ministerstvo vnitra se ubránilo naléhání Německa na rychlé podepsání smlouvy o vracení uprchlíků, které by německé problémy s emigranty do značné míry přesunulo na naši stranu. Odolali jsme i požadavku, aby k nám Německo mohlo vracet uprchlíky po neomezené době pobytu na svém území. Konečný verdikt zní: Bonn může běžence do Čech vracet do jednoho roku od chvíle, kdy přejdou česko-německou hranici. Na druhé straně dostaneme od Německa na zmírnění následků migrace pouze 60 miliónů marek, místo původně požadovaných sto dvaceti.

Spor o názvy

Nejdůležitější, tzv. prezidentskou smlouvou (musí ji schválit parlamenty obou zemí), je dohoda o společné státní hranici. Její součástí jsou stohy podrobných pohraničních map, na kterých se neustále zakresluje sebemenší změna hranic. (Stalo se například, že německý statkář postavil kousek od Železné Rudy stodolu, která rohem zasahovala na české území. Německo nám…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2917

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte