Mezinárodní finanční instituce v přechodu

Světová banka a Měnový fond oslavily padesát let od svého založení

Před čtrnácti dny oslavil Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka padesáté výročí svého vzniku. Oslava „narozenin“ se ovšem stala i příležitostí pro nejrůznější kritická zamyšlení nad posláním a prací obou institucí. Co ale skutečně překvapilo, byl fakt, že k dosavadním ostrým kritikům z řad pravicových libertariánů, izolacionistů a radikálních ekologů se přidal i seriózní tisk, který se extrémním názorům většinou vyhýbá. Tak například podle deníku The Wall Street Journal Světová banka i MMF „těžce zápasí o to, aby vůbec zůstaly důležité“ a musí radikálně „předefinovat své aktivity“. Prestižní The Economist dokonce napsal, že ztratily „krok se změnami ve světovém hospodářství“.

Časy se mění

Současný svět je samozřejmě jiný než v době, kdy se zástupci čtyřiačtyřiceti zemí v městečku Bretton Wood v americkém státě New Hampshire dohodli na vzniku obou institucí. Tehdy se psal červenec 1944 a druhá světová válka ještě zdaleka neskončila. Hlavním úkolem obou organizací (u jejich kolébky stála také řada tehdy významných ekonomů) bylo „koordinovat“ poválečnou rekonstrukci a řídit mezinárodní měnový systém. Dnes je všechno jinak. Kursy většiny měn od sedmdesátých let tzv. volně plavou na trhu, čímž zmizel původní a nejdůležitější úkol MMF, kterým byl dohled nad systémem fixních kursů. Rovněž soukromý kapitál dnes v zásadě volně…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte