Prezident se stáhl do ústraní

S Grigorijem Javlinským o ruské reformě a prognózách

Grigorij Alexejevič Javlinskij (1952) je významný ruský ekonom a politik. Ještě za sovětské éry vypracoval „program 500 dní“ a posléze - ve spolupráci s experty z Harvardu - plán integrace SSSR do světového hospodářství. V roce 1990 krátce působil jako sovětský premiér, ale odstoupil, když se Nejvyšší sovět i Gorbačov od „programu 500 dní“ prakticky distancovali. Dnes působí jako jeden ze tří předáků reformního bloku JABLOKO (Javlinskij - Boldyrev - Lukin).

Na Západě převládá názor, že ekonomické reformy, jejichž symbolem byl Jegor Gajdar, jsou pro Rusko jediným možným východiskem z krize. V Rusku se naopak mnozí domnívají, že cesta „šokové terapie“ zatím přinesla více škody než užitku. Jaké je vaše hodnocení dosavadních průběhu tržních reforem? Znamenal opravdu odchod Gajdara a Fjodorova z vlády jejich ohrožení?Rusko musí nesporně privatizovat, demonopolizovat průmysl i provést půdní reformu. A při tom všem kontrolovat inflaci a chápat, že zvítězit nad ní lze pouze v důsledku hlubokých strukturálních změn v ekonomice i společnosti. To je hlavní a podstatné. Takový směr reforem nemůže být nebezpečný, naopak je velmi prospěšný. Odchod Gajdara nicméně nic zvláštního neznamenal. Reforma je totiž dnes ohrožena stejně jako za jeho působení v předchozí vládě, jejíž politika se od nynějšího kabinetu neliší. Problém je v tom, že reformy, které se u nás zatím prováděly,…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte