Lepší je být uvnitř

Rakušané rozhodují o svém vstupu do Evropské unie

Je osm večer a posluchárna Technické univerzity ve Vídni se pomalu naplňuje. Za chvíli začne další z mnoha diskusních večerů, přednášek a setkání, které mají ovlivnit ty, co se ještě nerozhodli, jak budou hlasovat v referendu o vstupu své země do Evropské unie. Tentokrát jde o akci odpůrců - těch, kteří 12. června na hlasovacím lístku zakroužkují „NEIN“.

Nový anšlus?

K širokému stolu přistupují tři muži. Jeden z nich - hned po pozdravu a vysvětlení, že pořadatelem je rakouské Hnutí proti válce - přechází k tématu. Proč Rakousko nesmí vstoupit do EU? Protože by to neznamenalo nic jiného než ztrátu neutrality a připojení k Německu: „Skutečnými pány naší země se stanou Brusel a Bonn - lépe řečeno německá marka. Evropská unie chce prý vytvořit evropský trh, systém konkurence. Ano, ale šlo by o konkurenci mocných podniků, které by časem jistě ovládly i politiku a pak by si své účty začaly vyřizovat zbraněmi."Atmosféra se zahřívá a slova se ujímá druhý muž. Představí se jako středoškolský učitel dějepisu a dramaticky naváže na svého předřečníka: "Dvakrát se v tomto století Rakousko přiklonilo k Německu a přivolalo válku. Copak uděláme stejnou chybu i potřetí, copak budeme i tentokrát souhlasit s anšlusem?“ Několik babiček v první řadě nadšeně přikyvuje a tleská. Na stěnu nad tabulí projektor promítne karikaturu z vídeňského deníku Kurier: rakouští politici klečí pod…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte