Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Čas a prach

Čas a prach

Koncem roku 1970, když už byl osud literárního časopisu Host do domu uzavřen, vyslovil Jan Skácel při debatě na hořké téma co teď? větu: „Musíme si své problémy přenést do času.“ Zhruba dvacet let jsme putovali pouští. Kdo si stěžoval na ztracená léta, nepochopil, co Skácel vlastně mínil. Svěřili jsme se budoucnosti, a tedy proměně. Proto měl náš politický program z roku 1990 už jen málo společného s tužbami roku 1968. Měníme se i dnes - spíš nevolky než volky. Jedním z nejzajímavějších rysů soudobé české psychiky je však obecná žízeň po minulosti. Nenápadně jsme si v posledních letech vysnili ráj všech rájů, meziválečnou republiku Československou - a předstíráme si, že vše, co tenkrát bylo, zůstává nám morálním ideálem a cílem na věky věkův, amen. Slovo výhledy se nám spojuje výhradně s přídavným jménem ekonomické, čímž se snad realizují některé geny, jež nám odkázalo datum zrození moderního českého národa, rok 1848: jako věční romantikové spatřujeme svůj cíl v minulosti. Jsme však skutečně povinni brát na sebe a zároveň konzervovat všechny historické komplexy a viny, naše i cizí hrůzy, omyly a bolesti? Není v této zemi dost lidí, kteří by vážně věřili v odpuštění, v osvobození od kdysi utrpěných příkoří, v cestu dopředu? Jako by nám chyběla vůle k novým životním obsahům. Hodláme být pouze takoví, jací jsme údajně bývali do podzimu 1938, a basta. Dokonce i církve tíhnou spíše k restituci minulých majetkových a snad i morálních poměrů. Když ani…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte