Haiderův týden

V Rakousku proběhl plebiscit o cizinecké politice

Získá-li v Rakousku při plebiscitu nějaký návrh alespoň 100.000 podpisů, musí se jím zabývat parlament - nic víc a nic méně. Zda ho pak poslanci Národní rady (dolní sněmovny) přijmou, to už je jiná otázka. Lidový plebiscit o cizinecké politice, který probíhal 25.ledna až 1.února, byl nepochybně nejdiskutovanější událostí tohoto druhu v historii země. Iniciátorem byla Svobodná strana Rakouska (FPÖ), třetí nejsilnější v parlamentu, která se sama nazývá liberální, ale stále více sklouzává na pravý okraj. Její šéf Jörg Haider na sebe již dříve upozornil výroky o „řádné zaměstnavatelské politice ve třetí říši“ a o rakouském národě jako o „zmetku“.

Od domu k domu

Proti plebiscitu se zdvihl široký odpor. Předsednictvo Sociálně demokratické strany Rakouska (SPÖ) doporučilo svým členům, aby nepodpisovali. Šéf Rakouské lidové strany (ÖVP) Erhard Busek razil heslo, aby jeho lidé akci ignorovali a potrestali pohrdáním. Spolkový prezident Thomas Klestil považoval plebiscit za „nepotřebný a nebezpečný“ a vyzval k rozumu a toleranci. Haider se však setkal i s kritikou z vlastních řad: jako jediný člen vedení FPÖ nehlasovala pro konání plebiscitu druhá místopředsedkyně Národní rady Heide Schmidtová. Proti úmyslu FPÖ se jednoznačně postavili také církevní činitelé. Pouze Kurt Krenn, biskup ze Sankt Pöltenu, velmi kritizovaný za svůj arcikonzervatismus, si dovolil poznámku, že plebiscit …

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte