Šelma v pasti

Na Sicílii byl zatčen šéf mafie

U Sicilanů důchodového věku lze často najít v jejich dokladech: „narozen přibližně …“ I šéf italské a údajně celosvětové mafie Salvatore Riina se narodil „tak nějak“ před 62 lety. Tehdy v jeho rodném sicilském Corleone nikdo netušil, že Riina jednou své město proslaví. A nikdo netušil, že přijde den, kdy toto jméno obletí všechny světadíly, mnoha lidem vyhrknou slzy radosti a budou létat zátky od šampaňského. Bohužel radostí pláčí především pozůstalí po jeho obětech a šampaňské teče proudem hlavně na policejních stanicích. Den o kterém italská policie, Interpol a spousta dalších snili téměř čtvrt století, nastal 15.ledna v Palermu. Salvatore Riina byl konečně zatčen.

Ve hře je FBI

Kdo vlastně je tento 160 cm vysoký zabiják, jemuž se původně přezdívalo Toto u'curto (v sicilském nářečí:krátký Toto) a který si časem vysloužil změnu přezdívky na „šelma“? Analfabet, zběhlý ze školy ve čtvrté třídě, syn prostých rodičů, kteří výchovu svých pěti dětí přenechali ulici. V případě Salvatora výchovu převzala mafie, především v podobě jeho učitele a předchůdce , kmotra Luciana Liggia (pocházel rovněž z Corleone, stejně jako nejlepší Riinův kumpán Provenzano). Pino Marchese, jeden z Riinových spolupachatelů, dnes vypovídá: "Když s Riinou člověk mluví, zdá se být hodný a laskavý. Je jako hezké, červené jablko, které je ale uvnitř shnilé a červivé. Říkával mi, že mě má v srdci, ale on v srdci nemá nic, ba…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte