Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Sázka na Arafata

Sázka na Arafata

Izrael povolil kontakty s OOP

Devatenáctého ledna zrušil Kneset po nekonečně dlouhých diskusích zákon, který zakazoval jakýkoliv styk s vedením OOP v Tunisu. Stalo se, co se zdálo ještě před nedávnem nemyslitelné: může začít dialog mezi Jeruzalémem a Arafatem. Veřejné mínění je rozpolcené, značná část zákonodárců - poslanců Knesetu - i veřejnosti si myslí, že je třeba nadále jednat jenom se zdejšími představiteli Palestinců. Říkají, a nikoli neoprávněně, že tuniské vedení OOP nepřestalo organizovat teroristické útoky, a to ani během mírových jednání ve Washingtonu a navzdory opakovaným slibům Arafata. Přesto lze označit lednové rozhodnutí Knesteu za vítězství zdravého rozumu. Nebylo by k němu však došlo bez aféry kolem vypovězení 415 hlavních představitelů fundamentalistického hnutí Chamas .

Chamas se bojí míru

Počátkem 80.let všechny izraelské vlády klidně braly na vědomí rostoucí vliv Chamasu v Samarii, Judeji a Gaze; viděli v něm protiváhu OOP. Tehdy se ovšem Chamas orientoval hlavně na pomoc Palestincům. Jeho skutečná tvář se ukázala až postupně, ačkoliv již před lety měl ve své „smlouvě s Bohem“ odstavec, že ten, kdo zabije Izraelce, bude v ráji sedět po boží pravici. Chamas, od svého vzniku podporovaný Íránem, má dnes navíc k dispozici bohaté finanční prostředky Saúdů. Abdal Azíz Rantísí, jeden ze zakladatelů hnutí a dnes mluvčí vypovězených, neustále připomíná, že mír mezi Palestinci a Izraelem bude znamenat…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte