„Malý zázrak“

Slovinsko se začíná vyčleňovat z Balkánu

Málokdo si už asi vzpomene, že válka v bývalé Jugoslávii nezačala v Bosně či Chorvatsku, ale ve Slovinsku. Když tato malá severní republika vyhlásila koncem června 1991 nezávislost, svazová armáda dostala z Bělehradu rozkaz k útoku. Slovinci se však velké přesile ubránili, po několika dnech bojů a několika desítkách mrtvých bylo uzavřeno příměří a jugoslávská armáda se stáhla. Od té doby ve Slovinsku nepadl jediný výstřel.Mnohé renomované evropské listy dnes píší o Slovinsku jako o „malém zázraku“: členství ve Světové bance, Mezinárodním měnovém fondu, Radě Evropy, připravující se dohody o přidružení k Evropskému společenství, o vstupu do GATT a také o zónách volného obchodu s Českem, Slovenskem a Maďarskem, to vše svědčí o otvírající se zemi. I makroekonomická situace je velmi slibná: devizové rezervy stouply na 1,4 miliardy dolarů, nezaměstnanost se ustálila na 14% a průměrný plat se pohybuje kolem 800 DM, což je zdaleka nejvíce ze všech postkomunistických států. Slovinsko je zkrátka považováno za nadějnou zemi. Dokazuje to i 1,5 miliardy dolarů zahraničních investic, nejvíce na hlavu v bývalé východní Evropě.

Tajné služby: aféra za aférou

I když se tyto údaje mohou zdát „zázračné“, mikroekonomicky, ale i vnitropoliticky Slovinsko ještě v mnoha ohledech vězí tam, kde si přeje být ze všeho nejméně - na Balkáně. Z loňských prosincových voleb sice vzešla zatím docela stabilní vláda,…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte