Vytvořil jsem legendu

S Jaroslavem Foglarem o jeho knihách a ideálech

Jaroslav Foglar (1907) ovlivnil prakticky tři generace našich občanů, nejspíše více lidí než kterýkoliv politik. Přes půl století stál v čele legendárního skautského oddílu, pražské Dvojky, a to i v nejkritičtějších obdobích - za protektorátu, v padesátých letech a během normalizace. Roku 1937 přišel s myšlenkou čtenářských klubů Mladého hlasatele, jichž vzniklo 24.000. Především je však autorem více než dvaceti knih pro mládež a nesmrtelných Rychlých šípů.

Představoval jste si někdy, že se stanete spisovatelem? Byl to váš ideál z mládí?Od dětských let jsem hledal knížku, ze které bych se mohl dozvědět, co jsem zač, jestli bábovka, nebo schopný kluk. Ale všechny, které jsem prošmejdil, nebyly o chlapcích, ale o dospělých. A tak jsem si umínil, že až budu velký, napíšu si takovou knížku sám. To mi bylo 12 roků. Ve 12 letech člověk není s to napsat knížku, kterou by lidi četli, ale já už jsem tak uvažoval.A jaký byl váš ideál?Dobrodružství. Šlo o to, jak bych se při něm zachoval. Neměl jsem představu, jaký bych měl být, ale věděl jsem, že bych měl mít mužské vlastnosti, abych se necítil jako usmrkanec.Podnikal jste nějaké literární pokusy? Psal jste si například deník?Deník jsem si psal asi od osmého roku. Maminka měla papírnický krám a mně a bratrovi dala dvě knihy, na které napsala „Kronika - Jaroslav Foglar“ a „Kronika - Zdeněk Foglar“. Od té doby jsem denně popsal jeden…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte