Slalom Fikreta Abdiče

Proč vypukly boje mezi bosenskými Muslimy

Na první pohled se stalo něco nepochopitelného: bosenští Muslimové, tísnění Srby a Chorvaty na několika procentech bosenského území, začali válčit i mezi sebou. Jako by si neuvědomovali, že ve své situaci musí udržet alespoň vlastní jednotu a doufat, že nakonec přece jen přežijí, byť zcela zdecimovaní a zubožení. Zprávy z Cazinské krajiny na severozápadě Bosny jsou však jednoznačné:Poté, co tato enkláva pod vedením Fikreta Abdiče vyhlásila autonomii, bosenská armáda, věrná prezidentu Izetbegovičovi, začala separatisty z vlastních řad potlačovat a v bojích už padly první oběti. Bosenská tragédie dosáhla zkrátka takové absurdity, že už nad ní můžeme zlomit hůl. Nedokáží-li se Muslimové domluvit ani mezi sebou, mohou si za svůj konec sami. Zhruba k takovým postojům musí ponoukat zprávy o těchto bojích. Skutečnost, jak tomu obvykle bývá při rychle učiněných závěrech, je však někde jinde.

Bosenské Slušovice

Cazinská krajina patřila k hospodářsky nejrozvinutějším oblastem Bosny a Hercegoviny, a to především kvůli jedné firmě a jejímu šéfovi: továrně Agrokomerc a Fikretu Abdičovi. Tento podnik se zabýval vším možným od výroby potravin až po finanční transakce a byl jakousi jugoslávskou variantou Agrokombinátu Slušovice. Lidem v této donedávna zaostalé části Bosny se najednou začalo dařit, už neměli daleko do práce, vzhled jejich měst a vesnic se očividně zlepšoval, vyrůstaly nové…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte