Přísnější zákon o střetu zájmů do konce roku asi nebude
 

Přísnější zákon o střetu zájmů do konce roku asi nebude

„Nejobtížnější bude diskuse o trestu,“ říká poslanec ODS Ondřej Zemina

Zákon České národní rady, který upravuje střet veřejného zájmu se zájmem osobním, je v současné podobě nevyhovující. Svědčí o tom řada afér: od Mackovy privatizace Knižního velkoobchodu po případ Milana Uhdeho, který ještě ve funkci ministra kultury plédoval u ministra Ježka za přijetí projektu soukromé firmy, jejíž spolumajitelkou byla Uhdeho žena. Přípravou tezí zákona o střetu zájmů byla před měsícem pověřena pracovní skupina koaličních poslanců. Východiskem pro ně bude materiál Občanské demokratické aliance, který současnou normu zpřísňuje a doplňuje. Pracovní skupina - O.Zemina (ODS), V.Dobal (ODA), M.Benda (KDS) a M.Výborný (KDU-ČSL) - se zatím sešla pouze jedenkrát. Kdy bude potřebný zákon přijat, dnes nikdo z poslanců neví. M.Výborný se však domnívá, že do konce tohoto roku to Parlament nestihne.

Přiznání nad pět set

Co je to vlastně „kolize zájmů“? Dnešní norma ji definuje jako „zneužití moci a informací nabytých v souvislosti s výkonem funkce ve prospěch svůj nebo jiných fyzických a právnických osob“. Podle tohoto zákona je ústavní činitel, který vykonává jakoukoli jinou výdělečnou činnost, povinen tuto skutečnost písemně oznámit předsedovi Poslanecké sněmovny. Zároveň musí odevzdávat přiznání o příjmech a darech, pokud přesáhnou částku 500 korun. Tyto údaje jsou veřejně dostupné v budově Parlamentu.…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte