Jen zdánlivá harmonie

Rakousko stojí před zásadní privatizací

O smyslu a poslání rozsáhlého veřejného sektoru se v Rakousku diskutuje přinejmenším od roku 1985 - první velké krize státní ocelárny VOEST-Alpine v Linci. Od té doby se s napětím očekávají půlroční zprávy o stavu hospodaření zestátněných koncernů. Ještě počátkem letošního roku počítali „kapitáni průmyslu“ s „velkou černou nulou“ (nulový zisk a nulové ztráty) na jeho konci. Výsledky prvního pololetí však ukázaly tvrdou realitu, neboť ztráty mají čítat několik miliard šilinků.

Spokojení zaměstnanci, spolehliví voliči

Vznik rakouského státního sektoru souvisí s poválečnými poměry v zemi rozdělené na okupační zóny. Aby se zamezilo postupnému rozebírání celých průmyslových závodů v souvislosti s reparacemi (zejména v sovětském okupačním pásmu), souhlasili západní spojenci s přijetím dvou velkých znárodňovacích zákonů. Ty se týkaly těžkého průmyslu a bankovnictví (r.1946) a energetiky (r.1947).V následujících letech se zestátněné firmy staly nejenom jedním z motorů „rakouského hospodářského zázraku“, ale i původcem tzv. proporčního hospodářství. V jeho rámci si dvě největší strany - lidová (ÖVP) a socialistická (SPÖ) - rozdělovaly podle nepsaného klíče posty v čele jednotlivých podniků. Odborná kvalifikace ředitelů a manažerů tedy čím dál více ustupovala do pozadí a zasahování politiky do činnosti národních podniků bylo na denním pořádku. Když obě strany zjistily, že zaměstnanci…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte