Bílý dům proti byrokracii

Reforma vlády není vynálezem týmu Clinton - Gore

Viceprezident Al Gore objíždí Spojené státy s ohnivými projevy o reorganizaci vládního systému, které ilustruje příklady vyhazování peněz. Podle Parkinsonových zákonů zvolil správný přístup. Uváděné příklady jsou na úrovni pověstného sedmisetdolarového záchodového prkénka. Veřejnost si dovede srovnat cenu zboží, které je běžně nabízeno v obchodech, ale jak se má orientovat tam, kde jde o miliardy?V tomto ohledu nenabízí viceprezidentova minulost žádné optimistické vyhlídky. Jako senátor se jen málokdy setkal s výdaji, které by se mu nelíbily. Za Reaganovy administrativy prosadil nařízení, které zakázalo vládě i jen studovat tržní způsob prodeje elektřiny z federálních elektráren (objektem studie byla kaskáda hydroelektráren v Gorově domovském státě Tennessee). Volná soutěž na tomto poli by podle nezávislého Institutu pro průmyslovou soutěž ušetřila daňovým poplatníkům 3 miliardy dolarů.

Vláda jako byznys

Prezident Clinton není první, kdo chce zefektivnit americký vládní systém. Už v roce 1905 se o to pokusil Theodore Roosevelt, a to bylo v době, kdy občané Spojených států neznali daň z příjmu obyvatelstva. Jeho cílem bylo reformovat výkonnou moc tak, „aby byla stejně dobře plánovaná, ekonomická a efektivní jako soukromý byznys“. O šest let později navrhl William Howard Taft dvouletý rozpočtový proces, který měl zabránit patovým situacím při jeho schvalování v…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte