Než začnou hořet domy

Rakousko na cestě k uzavřené společnosti

Letošní léto bylo i na rakouské poměry nadmíru zpolitizované. Zatímco jindy politici všech směrů tráví dovolenou a sbírají síly, aby jim vydržely až do zimních parlamentních prázdnin, červenec a srpen 1993 vyplnily události, k nimž veřejné osoby musely zaujmout stanovisko.

Zkažené maso v prodeji

ento palcový titulek na stránkách novin vzbudil zděšení mezi spotřebiteli. V Tyrolsku totiž namátkové kontroly v různých supermarketech zjistily, že maso s prošlou lhůtou nebylo vyřazeno, jak by tomu velela serióznost vůči zákazníkům, ale namísto toho bylo prostě znovu okořeněno, zabaleno, a tak opět připraveno k prodeji. Již poněkud nazelenalé zboží se rozemílalo a následně aromaticky zpracovávalo. Nezůstalo jen u Tyrolska - po několika dnech byly objeveny pozitivní vzorky masa i ve Vorarlbersku, v Horním Rakousku a ve Vídni a na světě byl skandál celorakouských rozměrů.Trvalo sice nějakou dobu, než se veřejnost vzpamatovala ze stále dalších objevovaných skutečností, ale vzápětí přišla na řadu politická zodpovědnost. Hlavní zájem se soustředil na ministra zdravotnictví, k jehož oficiálnímu titulu patří i označení „ministr spotřebitelů“ - dr.Michaela Ausserwinklera ze Sociálně demokratické strany Rakouska (SPÖ). Vytýkalo se mu, že ačkoliv loni oznámil zpřísnění zákonů na ochranu konzumentů, žádnou aktivitu v tomto ohledu dosud nevykonal.

Boj o ministra Ausserwinklera

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte