Neviditelná láska

Čeští gayové se připravují na svůj „coming out“

„Je první a stravující, beze zbytku. A je krásná, nejkrásnější. Už to vím: všechno o lásce je najednou pravda. Nespím, myslím jen na něho, v něčem dospělého, a v něčem ještě ne. Je tenhle zázrak dar nebes?“ Takovými slovy popisuje své citové vzplanutí dvaadvacetiletý Pavel z Prahy.Silné afekty nejsou mezi homosexuály ničím neobvyklým. Čeští gayové totiž prožívají své vztahy ve stylu romantických lásek minulého století. Není se čemu divit: milují se navzdory obecné morálce, donedávna protizákonně. A podobně jako pro Manon Lescaut nebo Emmu Bovary i pro ně může být vášeň osudná.

Obyčejný příběh

Josef (43) pochází z malého českého města. V deseti letech jel na pionýrský tábor a tam zažil zvláštní věc: vždycky při společném sprchování měl v blízkosti nahých chlapeckých těl nesmírně příjemný pocit. Náklonnost ke spolužákům a naopak nezájem o holky mu byly podezřelé už tehdy, ale jistotu získal až v sedmnácti. V té době se také poprvé něco o homosexualitě dočetl: že to je něco hrozného a že se takovým lidem rodí debilní děti.„Věděl jsem, že je to průšvih, ale zároveň jsem už nechtěl být jiný,“ vzpomíná. „Štěstí pro mě mohlo být jen ve chlapecké lásce.“ Ve svém rodišti neměl ovšem Josef prakticky žádnou šanci, že by si našel partnera. Naštěstí se dostal do Prahy na vysokou školu. Jednou ve chvíli deprese řekl o své homosexualitě příteli na koleji. Dověděl se, že kolega je stejný.…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte