Jací jsme a kam směřujeme

Od listopadu 89 prošlo veřejné mínění pěti vývojovými fázemi

Na přelomu století americký sociolog Florian Znaniecki prohlásil, že nezáleží na tom, jaká je „objektivní realita“, ale jak si ji lidé vysvětlují. Tento postřeh platí nesporně i dnes. Je to totiž subjektivní pohled, co rozhoduje o tom, zda je společnost spravedlivá, zda je vláda legitimní či zda existuje dostatečný prostor pro ekonomické aktivity. Není proto bez zajímavosti ohlédnout se alespoň stručně po uplynulých třech letech a na základě dlouhodobých šetření Střediska empirických výzkumů (STEM) si zrekapitulovat, jakými proměnami prošla česká společnost od listopadu 1989.

Euforie a deziluze

První období revoluční euforie začíná listopadem 89 a končí svobodnými volbami v roce 90. Ve srovnání s Polskem, Maďarskem a Slovenskem je tato doba v Čechách poměrně výrazná. Lidé v revoluční euforii očekávali, že změny budou velmi rychlé a zásadní. V první polovině roku 1990 jsme byli výrazně spokojeni s politickými změnami a netrpělivě jsme očekávali zahájení ekonomické reformy. Údaje STEM svědčí o tom, že lidé byli tehdy připraveni přinést velké osobní oběti, které ovšem nikdo nevyžadoval. Podpora nového režimu byla především emotivní a patrně i naivní, a proto nestabilní. To se odrazilo především v existenci širokých neprofilovaných politických hnutí. Zhruba od dubna 1990 však byl nastartován trend výrazné diferenciace názorů občanů ČR a SR, který následně…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte