Epidemie dostala jméno Varmuža

Tři zjištěné testy potvrzují zdroj onemocnění, není však jisté, že makrela z Hodonína je jediným viníkem srpnové salmonelózy

Jan Varmuža je majitelem Rybeny od roku 1992. Pětinu fabriky dostal v restituci, dalších osmdesát miliónů má splatit do čtyř let. Během prvního půl roku vydělala jeho firma třicet miliónů korun: jde o největšího zpracovatele mořských ryb, který na náš trh dodává čtyřicet procent všech výrobků tohoto druhu. Po vypuknutí epidemie salmonelózy v půlce srpna klesla produkce závodu na patnáct procent a polovina zaměstnanců musela odejít na dovolenou. Bankrot podle Jana Varmuži firmě nehrozí.V loňském roce onemocnělo salmonelózou v České republice 43 tisíc lidí, tzn. v průměru asi 3,5 tisíce nemocných za měsíc. Z tohoto hlediska není přes 2000 případů salmonelózy, zjištěných v průběhu srpna převážně na jižní a severní Moravě, ničím mimořádným. Proč se tedy z běžného onemocnění, nevyvolávajícího jindy zvláštní zájem sdělovacích prostředků, stala najednou aféra? U většiny epidemických výskytů salmonelózy totiž nelze ukázat prstem na viníka. Příčiny choroby bývají většinou rozptýlené. Nejčastějším zdrojem nákazy bývají zvířata a drůbež, dále nedodržení technologických postupů při přípravě jídel a zanedbání pravidel hygieny. Tato epidemie, v jejímž průběhu došlo i k jednomu případu úmrtí, je výjimečná tím, že od samého začátku se zdá, že známe jméno jejího původce.

Špatná kontrola

10.srpna…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte