Mluvit o nepopsatelných věcech

Malý, Pithart, Blažek, Urbánek, Machonin, Diviš: první část ankety na téma „Bosna - a co dál?“

Respekt sleduje podrobně dění v bývalé Jugoslávii po celou dobu konfliktu. Za tak dlouhou dobu zpravodajství - jakkoli hrůzné - zevšední, účinnost ztrácejí i myšlenky sebevíce zasvěcených komentářů. Protože nás začala přepadat beznaděj z omezených možností, které jako novináři máme, pokusili jsme se oživit zájem svých spoluobčanů pomocí ankety, do níž jsme - ve spolupráci s pražskou redakcí čtvrtletníku Lettre Internationale - přizvali několik desítek evropských a amerických intelektuálů, kteří se v posledních letech vyslovolali k obecným a politickým problémům.Dnes přinášíme první výběr - českých - odpovědí na otázky, které zněly takto:Ze všech dostupných informací se zdá, že situace v Bosně dospěla do katastrofálního stadia: obyvatelé tohoto koutu Evropy budou zřejmě ponecháni na pospas vražednému nacionalismu a nekonečným rekriminacím.Jaké důsledky bude mít, podle vašeho názoru, tento postoj zbytku světa 1) pro Bosnu samotnou; 2) pro západní Evropu; 3) pro postkomunistické země?

VÁCLAV MALÝ, katolický kněz

Postoj „zbytku světa“ bude znamenat:1) pro Bosnu samotnou ztrátu dosavadního - duchovně i kulturně plodného - multikulturního a náboženského soužití, které bylo nadějí pro možnost domluvy mezi monoteistickými náboženstvími a jejich neodmyslitelným duchovním klimatem;2) pro západní Evropu: oslabení občanské…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte