O církevním majetku stále nerozhodnuto

Křesťanské strany pochybují o ochotě ODS dojít ke kompromisu

Podle posledních zpráv z jednání koalice o církevním majetku se má tento palčivý problém (jako součást čtyř základních zákonů, řešících komplexně vztah církví a státu) dostat na program českého parlamentu v září. V konkurenci s ostatními body podzimního programu poslanců - rozpočet na rok 1994, územně správní uspořádání, novela živnostenského zákona, zákon o střetu zájmů atd. - to ovšem nebude mít lehké. Současně je ale patrné, že další odklad není možný: už dnes je totiž zřejmé, že spory kolem způsobu restituce církevního majetku představují vážné ohrožení vládní koalice, způsobují rozepře uvnitř některých politických stran a vyostřují vztahy mezi státem a církvemi.

Obstrukce

Poslední měsíc kromě dohody, že vybraní experti prověří sporné převody někdejšího církevního majetku ze státu na obce (převody výslovně zakazují blokační paragrafy v platných zákonech), nepřinesl žádný pokrok. Viditelný posun se očekává až po jednání mezi státem a církvemi, které by mělo proběhnout v srpnu. Zatím ODS stále trvá na společném projednání zákona o postavení církví a náboženských společností, novely zákona o dani z příjmu (tzv. daňová asignace), zákona o památkové péči a zákona o restituci církevního majetku, a to právě v tomto pořadí. Církve a zbylé tři koaliční strany jsou ovšem přesvědčeny, že na prvním místě je nutno vyřešit restituci. V tomto…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte