Vše je trochu jinak

Čtyři měsíce nové francouzské vlády

Když cizinec žijící ve Francii překoná jazykovou bariéru a začne si hledat zaměstnání, narazí po určité době na nabídku či inzerát, splňující přibližně jeho představy. Po prvních telefonických a osobních kontaktech je uveden - dle stupně dosaženého vzdělání a kvalifikace - div ne ke generálnímu řediteli firmy nebo společnosti. Prodiskutuje s ním svoji budoucí pracovní náplň i výši platu a okouzlen možnostmi, nabídkami i oboustranným souhlasem odejde spokojeně spřádat sny k domácímu telefonu, očekávaje přislíbenou výzvu k nástupu. Nic se však neděje, aparát mlčí. Cizinec se proto po několika dnech odebere k týmž dveřím, kde byl nedávno tak vstřícně přijat. Po chvilce rozpačitých pohledů se připomíná, ale ke svému úžasu zjistí, že si ho už nikdo nepamatuje.Banální příběh nejen z osobní zkušenosti. Může však ilustrovat často nepochopitelný rozpor slov a následných činů u francouzských politiků a vysokých funkcionářů. Nesmíte je nikdy brát vážně, byť by slibovali reálně dostupnou věc a projevili sebevětší pochopení pro vaše problémy. Nebudou-li k tomu dotlačeni vnitřními či vnějšími okolnostmi, zapomenou na svůj slib během nejbližší večeře.

Klišé „sociálního dumpingu“

Od nové francouzské vlády sestavené Edouardem Balladurem očekával každý něco jiného. Samozřejmě, nikdy nelze vyhovět všem, přesto je zklamání zatím citelnější v zahraničí než v samotné Francii. Na domácí půdě se hovořilo o…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte