Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Dialog není povídání

Dialog není povídání

S historikem JANEM KŘENEM o vztahu k sudetským Němcům

Prof.JAN KŘEN (1930) vede Centrum pro německé a rakouské dějiny na fakultě sociálních věd. Vystudoval historii na filozofické fakultě Karlovy univerzity, přednášel dějiny na Vysoké škole politické, pak na FF UK, od roku 1969 dvacet let pracoval u Vodních zdrojů, roku 1977 podepsal Chartu 77, v letech 1983–84 přednášel na Brémské univerzitě, 1990–91 v Berlíně.

Před měsícem se vládní koalice rozhodla zahájit dialog se sudetskými Němci. Jak hodnotíte tento krok jako nezávislý historik?Dialog je naprosto správný a ve skutečnosti už dlouho běží. Tato politická rovina však nebyla zrovna šťastně načasovaná. Po velice arogantním Sudetoněmeckém sněmu to vypadalo jako ústupek. Nevěřím, že by o ústupek šlo, ale velmi těžko se to vysvětluje.Nyní jsou na pořadu tři věci: za prvé, nezredukovat dialog pouze na část politickou, ale zároveň nepřejít do druhého extrému, že bychom se měli politickým otázkám vyhýbat. Druhá věc je s kým: koneckonců jde o smír s Němci jako celkem - a nevím, že by si zjednali za své zástupce pár militantních sudetských profesionálů. A třetí problém je nesymetričnost. Z Mnichova se dost mluví o Evropě a o tom, že národní stát je překonaná záležitost, ale Svobodný stát Bavorsko je konstruován na kmenech, k nimž se počítají Starobavoři, Frankové, Švábové a sudetští Němci. Bavorské kmeny však nemají žádné legitimní, demokratické „kmenové“ zastoupení, zatímco naši…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.