Umělé řeky netečou do budoucnosti

Průplav Odra - Dunaj by neměl ani v mezinárodním kontextu smysl

Když byl loni na podzim otevřen německý průplav spojující Mohan s Dunajem, ožili zastánci budování umělých vodních cest v České republice i jinde na kontinentě: například zástupci německé düsseldorfské oblasti a varšavský vojvoda podepsali dohodu o společné výstavbě systému vodních kanálů spojujících polskou řeku Odru s Černým mořem.U nás opět sílí hlasy připomínající plány na vybudování průplavu Dunaj - Odra. Nápad je jistě lákavý svou romantičností, z dnešního pohledu se však jeví jako více než sporný a nepříliš perspektivní.

Waterloo

Nejvýstižnější příklady osudů umělých vodních cest budovaných v průmyslové éře najdeme v Severní Americe. Připomeňme si tři z nich.Se stavbou průplavu v americkém státě New Jersey se začalo ve dvacátých letech minulého století. Průplav měl spojovat průmyslová centra, putovalo po něm především pensylvánské uhlí. Cesta do průplavu byla technicky velice dobře řešena: kromě klasických zdymadel tu na lodě čekalo i putování přes kopec - naloženy na podvozek byly přetaženy po kolejích do jiného kanálu. Někde je při tom táhli koně, jinde byla energie potřebná pro pohon získávána pomocí vodní turbíny.Dnes z kanálu zbylo jen krásné muzeum s příznačným názvem Waterloo. Koncem minulého století jej definitivně porazila železnice - především proto, že byla podstatně rychlejší, a tedy i pro průmysl mnohem perspektivnější.…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte