Slepé uličky diplomacie

Vstup České republiky do NATO není na pořadu dne

Je všeobecně známo, že diplomacie je světem svého druhu, v němž platí zvláštní pravidla. Diplomatická praxe reflektuje politickou realitu specifickým způsobem, který je zpravidla nezbytným předpokladem pro smírné řešení konfliktů v mezinárodních vztazích. Současně jí ovšem hrozí stálé nebezpečí, že podlehne zkreslené optice a vytvoří si kolem určitého problému jakýsi umělý, vykonstruovaný „mikrosvět“, který se s realitou nakonec zcela míjí.

Papírová politika

Americký časopis TIME nedávno uveřejnil reportáž ze srbsko-muslimské fronty v Bosně. Rozhovory redaktora se srbskými bojovníky by se měly stát povinnou četbou pro všechny vyjednavače OSN či ES, jejichž „mírové“ úsilí se stalo svým způsobem nejúčinnější záštitou srbské agrese v Bosně. Všichni tito Srbové - obyčejní vojáci i důstojníci nebo předáci milicí - jednoznačně odmítli ustoupit z obsazených pozic, jak by to právě v jejich konkrétním případě předpokládal tzv. Vance-Owenův plán. Jakýkoliv plán o Bosně, dohodnutý v mezinárodních institucích a podepsaný kýmkoli, totiž podle nich neznamená vůbec nic. Rozhodující jsou pro ně zbraně, s jejichž pomocí hájí a budou hájit dobyté pozice proti všem, NATO a OSN nevyjímaje.Existuje dostatek dalších svědectví a důkazů, že po více než roce bojů v Bosně, probíhajících bez jakýchkoli pravidel a v situaci naprosté dezintegrace tamního společenství, smýšlí takto téměř všichni…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte