Premonstráti v Údolí štěstí

Tak v tomhle se roztahují dohromady asi tři mniši. Lidi tady je proto nenávidí. Muž v montérkách rozčileně ukazuje na průčelí kláštera premonstrátů v Želivě. Řeholnci se do obce vrátili v roce 1990 - po čtyřiceti letech. Na základě zákona o úpravě některých majetkových vztahů řeholních rádů a kongregací bylo zdejším premonstrátům vráceno osm klášterních budov s několika hektary zahrad a pastvin. Obrovský klášterní komplex ale po příchodu mnichů muselo opustit psychiatrické oddělení pro 350 chronicky nemocných. O práci tak přišla asi stovka zaměstnanců, většinou místních lidí. To jim nikdo nezapomene, říká vesničan. Asi si myslí, že tady budou zase páni, ale na to jim všichni kašlem.

To nám dlužil čert

Vedle obecního úřadu se tvoří dlouhá fronta, do Želivu právě přijela čistička peří. Na konci trpělivě čakajícího zástupu stojí vysoká blondýna, jedna z bývalých zaměstnankyň ústavu. Teď je bez práce. Kvůli premonstrátům tak prý přišla o třítisícový plat a místo něj bere podporu čtrnáct stovek. „Mám dvě děti a zažíváme velké problémy,“ říká, „vždyť jenom za nájem platíme 1300 korun. Nevím, co bude dál, ale jedno vím jistě. Přestali jsme chodit do kostela. Duchovní by měli být skromní, a ne mamonit majetek a vyhánět chudáky. Navíc tady chodí opilí v rozdrbaných džínsech a zpívají sprosté písničky. Ve vesnici se říká, že za nimi do kláštera chodí i děvky.“ Její sousedka, podsaditá žena v šátku, míní, že jim "byl mnichy čert…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte