Lidé za žlutou čarou

Leukémii může dostat kdokoli. A každý, kdo ji dostane, chce naději.

Na začátku května se ve třetím patře nevzhledné budovy poblíž Karlova náměstí sešlo deset lidí. Úkol, který měli před sebou, byl prostý: vybrat ze seznamu dvaceti odsouzených k smrti jednoho, o jehož život se začne v nejbližší době bojovat.Debata trvala několik hodin. Pak se všichni shodli na sotva dvacetiletém studentovi. Tím práce indikační komise Ústavu pro hematologii a krevní transfúzi až na další skončila. Vybraný kandidát zalehl na uprázdněné lůžko ve sterilním proskleném boxu o dvě patra níž. Osmnáctého května mu byla transplantována kostní dřeň. O definitivní záchraně prozatím nelze hovořit, ale pacient dostal šanci 1:1, že se uzdraví a bude žít.

Čekací list

Květnová schůzka v posledním patře Hematologického ústavu nebyla první ani poslední. Deset lékařů se zde k diskusím nad neustále doplňovaným „čekacím listem“ nemocných schází už sedm let. „Na seznamu máme vždycky tak dvacet třicet lidí,“ říká vědecký sekretář Hematologické společnosti a jeden z průkopníků transplantace kostní dřeně u nás prof.MUDr.Jaroslav Vaňásek. "Snažíme se přitom o maximální spravedlnost - pokud lze v případě smrtelně nemocných o spravedlnosti vůbec mluvit."Podle profesora Vaňáska projde rukama indikační komise zhruba padesát návrhů na transplantaci ročně; z nich se dnes podaří skutečně realizovat o něco více než čtvrtinu. Víc kapacita transplantační jednotky - tři…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte