Kapitálový trh na startu

Spekulace v určité míře neškodí. Naopak. Horší je to s podvody. Lze se jich vyvarovat?

Mimoburzovní počítačový trh RM-Systém zaznamenal v uplynulých dnech první objednávky a obchody. Prostřednictvím brokerských firem, tedy skrze bankovní pobočky, je možné obchodovat i přes burzu, ta ale zatím obchoduje pouze jednou týdně a dosud žádné objednávky nezaznamenala. Občany pochopitelně zajímá nejen to, jak se budou vyvíjet kursy jejich akcií, ale pochopitelně i otázka, zda není možné trhu s akciemi nějak zneužívat, zda je možné podvádět. Budou investoři na trhu spekulovat? A musíme se spekulací obávat?

Spekulace

V první řadě je třeba říci, že spekulovat se bude určitě. Jde ovšem o to, do jaké míry a kde je přesně hranice mezi spekulací a „normálním nebo čestným“ obchodováním (stanovit ji pochopitelně nelze). Některé spekulativní obchody jsou všude ve světě považovány za normální a dokonce prospěšné. Do této kategorie lze zařadit obchody s finančními deriváty (tzv. futures a opce apod.), které jsou založeny na odhadu budoucí hodnoty cenných papírů. Spekulativní charakter mají i obchody s podřadnými akciemi (tzv. junk bonds). Obchody s těmito akciemi jsou pochopitelně riskantní, ale zároveň se na nich dá snadno vydělat. Většina zemí obchod s těmito akciemi do určité míry reguluje. Například nařizuje institucionálním investorům (fondům), jak velké procento z jejich portfolia mohou podřadné akcie tvořit.Jinak je tomu,…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte