Ekonomie a ekologie

Vztah nesmiřitelný jenom zdánlivě

Vztah ekonomů a ekologů není zrovna proteplen láskou: jsou-li jedni podezříváni z holého konzumního pragmatismu, druzí pak z rudozeleného levičáctví. Pokusme se na některých příkladech nahlédnout pod povrch těchto vztahů.

Něco za něco

Představme si, že bychom se rozhodli naprosto skoncovat s automobilovými nehodami, chtěli bychom zamezit veškerým neštěstím, úmrtím a zraněním. Aby tento cíl mohl být dosažen, musel by např. každý řidič před každou jízdou být prohlédnut lékařem, stejně jako každý automobil před každou jízdou důkladně seřízen automechanikem. Musel by se tak zmnohonásobit počet dopravních policistů, na všech silnicích by bylo třeba vybudovat veřejné osvětlení.Důsledek takovéhoto rozhodnutí by byl pravděpodobně dvojí: dopravní nehodovost by patrně mnohonásobně poklesla, ale zdroje, které by bylo třeba vynaložit, by významně limitovaly uspokojení jiných potřeb (chybějící energie by si např. vynutila významné zkrácení televizního vysílání a chybějící lékaři a vybavení by znemožnili uskutečnit všechny potřebné operace slepého střeva).Uvedený příklad má ilustrovat základní ekonomický princip, který říká, že naše potřeby (čistých řek, cestování, vzdělání, ale třeba i kvalitních ponožek) jsou neomezené, zatímco veškeré naše zdroje jsou omezené.Z toho plyne, že něco můžeme mít jen tehdy, vzdáme-li se něčeho jiného. Můžeme mít křišťálové vody a nádherný vzduch, ale také jistotu, že…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte