Podle českého práva není zvíře živým tvorem

Poslanci odložili zákon proti týrání

„Ministerstvo zemědělství řídí podniky, ve kterých se u nás nejčastěji mučí zvířata,“ říká předseda Ligy na ochranu zvířat Radovan Valeš. „Proto je nesmysl, aby totéž ministerstvo kontrolovalo, jak se dodržuje zákon proti týrání."Fakt, že právě takový systém kontroly se dosud v České republice praktikuje, byl jedním z důvodů, proč Liga nedávno předložila Parlamentu návrh novely rok starého Zákony na ochranu zvířat proti týrání. Minulý týden ale poslanci rozhodli, že o návrhu zatím jednat nebudou, a přesunuli diskusi na druhou polovinu května. Věc se totiž ukázala složitější: mezi "reformátory“ a zákonodárci došlo hned na začátku k několika neshodám. Hlavní spor se přitom rozhořel tam, kde by jej čekal jen málokdo - v otázce, zda je v právním dokumentu možné nazvat zvíře „živým tvorem“.

Špatný zákon

Potřeba předělat „starý“ zákon z dubna 1992 má podle autorů návrhu dva důvody: za prvé je to zákon špatný a za druhé ministerstvo nedokázalo ani tento špatný zákon uvést v život. Úředníci minsterstva zemědělství k němu údajně nevypracovali prováděcí vyhlášky a nejmenovali Ústřední komisi pro dohled nad týráním zvířat, která je podle ochránců ke kontrole nezbytná.To, aby zvířata netrpěla, má dnes hlídat Státní veterinární správa. František Fejfar, pracovník této správy odpovědný za dodržování příslušného zákona, je toho názoru, že SVS provádí kontrolu „uspokojivě“.…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte