Jestli bych šel do Bosny? Záleží na podmínkách …

Osmdesáti profesionálům z české jednotky OSN skončila mise v Chorvatsku

Bránou kasáren vjíždí na ostře osvětlené prostranství dva autobusy a bílý kamión s obrovskými písmeny UN na bocích. Je úterý, 27. dubna 1993, půl jedenácté večer. Ze služby na území Chorvatska se právě vrací osmdesát mužů. Unavení vojáci vystupují na asfalt českokrumlovské základny Mírových sil OSN a navzájem se objímají: z radosti, že přežili svou misi. Jeden z jejich kolegů padl, další byl raněn. Před dvěma dny je na stanovištích v krizové oblasti vystřídalo osmdesát jiných vojáků. Kolik jich ještě bude následovat, dnes nikdo nedokáže odhadnout.

Kdo nemá strach, je blázen

Autobusy zastavují před velitelstvím. Transparent nad vchodem hlásá: „OSN - záruka míru a bezpečnosti světa.“ Bílou budovu zdobí ještě nadživotní obraz Jana Žižky se vztyčeným palcátem a heslo „Musíme naučit lid dovedně bojovat“.Vojáci se pod obloukovkami seřazují do zástupu, velitel jim krátce děkuje za vzornou službu. Pak dává rozchod a všichni pomalu odcházejí pryč.„Byla to obrovská životní zkušenost.“ Třiatřicetiletý major Karel Klínovský vzal pobyt v Chorvatsku jako šanci ověřit si své schopnosti. „Měl jsem samozřejmě strach,“ říká. "Kdo ho nemá, je blázen. Myslím, že většina šla do UNPROFOR kvůli penězům. Ale bylo to tvrdé, nejen služba v terénu, dávala nám zabrat i ponorková nemoc. Někteří to nevydrželi a museli odejít."Automechanik Radek…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte