Volný pád česko-slovenského obchodu

Ekonomická realita dává za pravdu pesimistům

Spirálovitý pokles vzájemného obchodu mezi Českou a Slovenskou republikou nebo spíše jeho volný pád překvapil patrně i ty nejhlubší pesimisty. Podle odhadů České národní banky se od ledna měsíční objem obchodu snížil o více než 50%. Ještě před měnovou odlukou jej Josef Tošovský odhadoval na pouhých 30%. A to je o guvernérovi známo, že si vždy udržuje zdravou dávku skepse nebo - řekněme - jistou „rezervu“.

Skeptici a optimisté

Zkusme se na chvíli vrátit o půl roku zpět. Na stránkách tisku a v rozhovorech s politiky a ekonomy jsme mohli rozlišit optimisty a skeptiky. Optimisté tvrdili, že přes všechnu rétoriku a populistické sliby nezbude Mečiarově vládě a HZDS nic jiného, než pokračovat v systémově identické ekonomické reformě, a to i přesto, že Slovensku budou scházet přerozdělované prostředky z federální úrovně. Když nic jiného, donutí k tomu Bratislavu instituce jako Mezinárodní měnový fond či GATT (Všeobecná dohoda o clech a obchodu). Slovenští politici by prý museli být vyslovenými hazardéry, aby pomocnou ruku těchto institucí odmítli. V těchto nadějích optimisty utvrzovala i Mečiarova povolební předsevzetí k "utahování opasků."Pesimisté upozorňovali na několik zásadních věcí: Mečiarova vláda zastává nebezpečné populistické názory, má katastrofální nedostatek odborníků a nedostává se jí politického a diplomatického citu. Slovenští ekonomičtí lídři jsou v…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte