Film stojí víc, než za co stojí

Problém není ani tak v tom dobrý film vyrobit, jako ho distribuovat

Jarmila Kučerová vede malý filmový klub na kraji Ostravy. Klub hraje tři představení týdně. Sponzorují ho dvě místní firmy. Sál má sedmdesát míst. Čtyři sta členů klubu je ochotno třeba i sedět na podlaze, aby viděli Tarkovského Zrcadlo či staré Rohmerovy filmy. Kučerová nemůže pronajmout větší sál, klub by to finančně neunesl. Jeho situace je zmenšeninou celosvětového problému: takzvaných náročných diváků je více, než mnozí myslí, ale zase ne tolik, aby dohromady zaplatili náklady spojené s výrobou a distribucí uměleckých filmů.

Truchlivé vyhlídky

Všechny veřejné diskuse o domácí kinematografii se točí kolem beztak vyřešené privatizace Barrandova, kolem dotací pro domácí produkci či autorských práv. Protože čeští režiséři vždycky prosadí své filmy - i ty sebehorší - do kin v pražském centru, stojí problém filmové distribuce stranou. Ani jedna organizace neprotestuje proti diskriminaci diváků, kteří chtějí občas něco jiného než hollywoodské filmy. Pro zájemce je dobré vědět, že vznikne-li vůbec možnost, pak budou kina uvádějící neamerické filmy stát spíše mimo městská centra, budou mít levnou reklamu a spoléhat budou na zavedenou klientelu. Taková chvíle je však v nedohlednu, protože problémy spojené s distribucí filmového umění narůstají všude na světě. A navíc, zatímco se u nás malé firmy pracně stavějí na nohy, v nepříznivé ekonomické…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte