Loni v květnu došlo k prvním větším srážkám mezi chorvatskou policií a srbskými ozbrojenci. Po devíti měsících bojů nastal klid a intervence modrých helem OSN je takřka na spadnutí. Devět měsíců tedy trvalo, než se na East River pohnuli ke konkrétnějšímu činu. Lze jen doufat, že v případě Bosny a Hercegoviny bude OSN hbitější, aby do této republiky nepřišla už jen hasit spáleniště jako do Chorvatska.

Zpomalené reakce světové organizace jsou sice notoricky známé, přesto je chorvatský případ až příliš očitý. Chorvati sami přiznávají, že navzdory početné chorvatské populaci ve Spojených státech je jejich vliv na State Department a tudíž i na OSN slabý, mnohem slabší než vliv srbské lobby, přestože amerických Srbů je mnohem méně. Faktem zůstává, že ve chvíli, kdy se řešení jugoslávského rozpadu přeneslo z Evropy do Spojených států, se pro srbskou stranu otevřely slibnější vyhlídky. Plán příchodu modrých helem může Srbsku při troše diplomatického štěstí zajistit trvalou moc nad třetinou chorvatského území.

Mírová ofenzíva Bělehradu

Obratnost srbské diplomacie a propagandy je opravdu pozoruhodná. Evropské společenství uvažuje o zrušení protisrbských hospodářských sankcí, Butrus Ghálí vyjednal čestné stažení federální armády (JNA), práva Srbů v Chorvatsku jsou ožehavým mezinárodním tématem, přičemž nikdo nemluví o právech Albánců v Kosovu nebo právech Chorvatů a Maďarů ve Vojvodině (obě tyto oblasti jsou pod srbskou kontrolou, a…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte