Měsíc po jmenování Jana Olszewského do funkce premiéra není stále jasné, oč novému předsedovi vlády jde. Přinejmenším ne v ekonomice. O nic větší jasno nemá ani jeho kabinet. Strany vládnoucí koalice pravého středu ovšem přišly s několika zástupnými tématy, kterými se chtějí odlišit od svých předchůdců.

Jisté je jen to, že nová vláda, v níž hospodářská ministerstva připadla pravicové Dohodě středu, má v úmyslu výrazně zasahovat do hospodářství. Nikdo však zatím neřekl, jak to chce dělat, a hlavně odkud na to vzít peníze.

25.ledna přijal Sejm dočasný rozpočet na první čtvrtletí r.92, tak jak mu jej předložila vláda. Premiér prohlásil, že by si přál, aby parlament toto „provizorium“ schválil, že se s ním však neztotožňuje, neboť je připravil ještě jeho předchůdce Jan Krzysztof Bielecki (z Kongresu liberálů). Podle předloženého dokumentu by měl schodek v rozpočtu za první tři měsíce dosáhnout 17 biliónů zlotých. Svou vlastní hospodářskou koncepci má J.Olszewski předložit do dvou měsíců.

Právě tak nejednoznačně se vláda zachovala při zvýšení cen energie, které vešly v platnost 1.ledna. Plyn zdražil o 70%, elektřina o 20%. O opatření rozhodla ještě odcházející vláda J.K.Bieleckého a nový kabinet tvrdí, že o něm nic nevěděl. Tak nový ministr financí Lutkowski (přitom Balcerowiczův náměstek v předchozí vládě) dokonce prohlásil, že v zásuvce svého nového ministerského stolu prostě našel štos dokumentů…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte