Některé zahraniční firmy se netají překvapením, že z výběrových řízení vycházejí u nás velmi často vítězně německé firmy. Jak si to, pane premiére, vysvětlujete?

Lidé z Německa přicházejí nesrovnatelně lépe připraveni a především už adaptováni na naše podmínky. Americký podnikatel k nám přijíždí a po třech dnech stále nechápe reakce lidí, s kterými jedná, dívá se nervózně na hodinky, peníze mu utíkají, nerozumí naší dělbě kompetencí, zlobí se na nepochopitelné poměry v této zemi, kde se lidé bojí o čemkoli rozhodnout, kde neumějí reagovat na běžné zdvořilosti, neumějí odpovědět na dopis. Je to to tu pro něj nesrozumitelné a zmaten prchá.

Německý podnikatel je jiný. Není to jen fyzickou blízkostí, já to připisuji zejména okolnosti, že součástí Spolkové republiky je bývalá NDR. Ti lidé znají mentalitu našich managerů, našich úředníků na ministerstvech, mají do toho vhled, který Japonec nebo Američan nemá. Němci jsou také nekonečně trpělivější. Nepřicházejí sem za rychlým ziskem, vědí, že budou třeba pět let tratit, ale pak že se jim to bude určitě rentovat.

Nedávno se konalo zvláštní zasedání vlády, na kterém se hovořilo o pronikání německého kapitálu k nám. Podnětem byl dopis šéfa rozvědky R.Procházky, kde údajně stálo, že někteří naši ministři tomuto kapitálu z určitých důvodů nadržují.

Pan Procházka skutečně přišel s takovou iniciativou. Pokud vím, poslal identický dopis paní předsedkyni Burešové, ministrovi…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte