Německo se dnes soustředí na dva soudní procesy. Zatímco ve Stuttgartu probíhá - jak mnozí Němci doufají - zřejmě poslední řízení s válečným zločincem z řad SS Josefem Schwammbergerem, v Berlíně právě padly první rozsudky nad „vrahy od berlínské zdi“. V Polsku budou pohnáni k zodpovědnosti generál Jaruzelski, vůdce vojenského převratu před deseti lety, a další dva jeho kolegové, iniciátoři vraždy kněze Jerzyho Popieluszka. V Československu začal proces s vysokými funkcionáři ministerstva vnitra, Kinclem,Lorencem & spol. Stejné úsilí v různých státech však nepřináší stejné výsledky.

Malé a velké ryby

Pro československého občana, který zažil realitu čtyřiceti, ale třeba i jen posledních dvou let před listopadem 1989, je těžko pochopitelné, že pražský proces se soustředí především na to, kdo byl zodpovědný za tzv.„osmačtyřicítky“. Preventivní zadržování potenciálních „pachatelů“ z řad opozice je hlavním bodem trestního řízení s lidmi zodpovědnými za brutalitu celého represivního aparátu. O násilném účtování s demonstranty již od roku 1988, o bití zadržených a jejich vyvážení daleko do lesů, o vraždě Pavla Wonky v královéhradeckém vězení, o desítkách obětí čs.pohraničníků se v soudní síni jaksi nehovoří. Úzkostlivě se vychází ze zákonů platných před listopadem.

S tím ostře kontrastuje německý přístup, přinejmenším v otázce střelby na…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte