Vítězství, nebo záhuba

Srbové si zvolili Slobodana Miloševiče

Volby v Srbsku vyzněly jediným možným způsobem: vítězstvím Slobodana Miloševiče a jeho Socialistické strany Srbska. Jiný výsledek by připadal v úvahu jedině tehdy, kdyby se Miloševič sám rozhodl rezignovat. V minulých měsících se někdy opravdu zdálo, že se k takovému kroku chystá a jen hledá vhodný okamžik, kdy „v zájmu srbské věci“ odstoupí a kormidlo velkosrbského postupu přenechá těm, kteří v očích světa zatím nemají tak zkrvavené ruce. Tím by Srbsko získalo čas na ukončení svého „konečného řešení muslimské otázky v Bosně a Hercegovině“ a mohlo by se nerušeně připravovat na otevření kosovské a makedonské fronty. Při troše diplomatického štěstí a s ruským větrem v zádech by možná svrhlo i břímě sankcí. Miloševičovi radilo rezignaci mnoho lidí, významných pro „srbskou věc“ - od hlav Srbské pravoslavné církve až po americkou senátorku Helen Delich-Bentley, vedoucí představitelku srbské lobby ve Spojených státech.

Výsledek je legitimní

Miloševič se rozhodl jinak. Nijak to neudivuje, neboť nyní, když se definitivně zabydlel v mytologické roli uskutečňovatele středověkých snů o Srby sjednocující a jen Srbům patřící velkosrbské říši, by se jen nerad loučil s mocí. I Adolf Hitler by se v roce 1938, když dosáhl prvních větších úspěchů, zdráhal „v zájmu velkoněmecké věci“ opustit kancléřství. A stejně jako v Německu roku 1938 nebylo možné Hitlera svrhnout demokratickými prostředky,…

v52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte