Ruský signál Západu

Gajdar odchází, Kozyrev šokoval svět

Sjezd ruských poslanců skončil tak, jak to po větší části jeho jednání čekal málokdo. Jegor Gajdar, pokládaný za otce ruských ekonomických reforem, přestal být premiérem a je pouhým poradcem prezidenta Jelcina. Úvahy o jeho budoucím zvolení do funkce ruského premiéra se již zdají být bezpředmětné.

Černomyrdin - „sociální“ premiér

Premiérem se stal Viktor Černomyrdin, technokrat a nesporně také pragmatik, jenž ovšem snahy o další demokratizaci Ruska odsune až na druhé místo. Z jeho prvních kroků lze sotva vytušit, jaký bude další vývoj Ruska, již dnes je však zřejmé, že bude usilovat o zastavení dalšího propadu ruské ekonomiky - to znamená zpomalení hospodářských reforem. Černomyrdin, navržený a také prosazený neokomunistickými uskupeními, vyvolal obavy převážné většiny demokratických sil. Ty jeho zvolení hodnotily jako jednoznačné zřeknutí se ekonomických reforem, ne-li celkovou porážku Jelcinovy orientace. V této souvislosti však může do převažujících obav vnést alespoň trochu střízlivého optimismu prohlášení jednoho z lídrů konzervativního bloku Ruská jednota Viktora Aksjučice, že Jelcin a Gajdar nepochybně prohráli, ale ani o Ruské jednotě se nedá tvrdit, že by zvítězila.Je zřejmé, že nový muž v čele ruské vlády se nemůže vyhnout ničemu z toho, s čím v posledních měsících zápolil Gajdar. Nemůže počítat s oblibou lidu, s podporou veřejnosti, může však využít všech pák a nástrojů,…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte