My občané…

Český stát má svoji ústavu

Nová ústava České republiky začíná slavnostní preambulí: My občané Čech, Moravy a Slezska. Text pokračuje ve vznešeném tónu první hlavou, která ve čtrnácti článcích stanovuje všechny podstatné prvky demokratického státu. Následuje podrobný popis všech orgánů státní moci, zákonodárné, výkonné a soudní, nejvyššího kontrolního úřadu, národní banky a územní samosprávy. Sevřený a jasný text naštěstí není viditelně poznamenán politickým dohadováním. Od prvního ledna budeme tedy mít nejen ústavu schválenou převážnou většinou opozice včetně komunistů, ale především lepší ústavu, než je sama společnost.

Premiér a prezident

Víc jak devadesát procent textu nové konstituce se zabývá vyvážováním systému institucí a vytvářením nejrůznějších pojistek pro nejroztodivnější okolnosti, v nichž se může společnost a stát ocitnout. Pro člověka, který si rád cvičí paměť, představivost a logické myšlení, je to přitažlivé čtení. Najde-li chyby, pak pro ně jistě existuje nějaký pádný důvod. Podle přijaté ústavy například prezident nemůže být stíhán pro trestné činy, které spáchal jako hlava státu. Je tedy čímsi víc než občanem, což je třeba v USA nemyslitelná věc. I tento „monarchistický“ prvek ale zůstal v ústavě zachován záměrně, protože platil i za první republiky a nepřímo upomíná na Masarykovu osobnost.V čele českého státu budou podle ústavy dva lidé: premiér s rozsáhlou formální autoritou a prezident, který se bude…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte