Kam míří bývalá Jugoslávie

Slovinsko v levicovém patu

Nový slovinský parlament - ustavený po volbách z 6.prosince - skýtá podobný obraz jako většina zákonodárných těles v bývalých komunistických zemích: četné menší strany, které se jen stěží dohodnou na nějaké pevnější koalici a mezi nimiž mají mírnou převahu strany levicové - vyrostlé z podhoubí a členské základny slovinské, respektive jugoslávské komunistické strany.

Uprostřed, nebo nalevo

O 90 křesel (z nichž 2 jsou vyhrazena pro představitele italské a maďarské menšiny) se dělí osm stran. Nejvíce mandátů (22) získala Liberálně demokratická strana premiéra Janeze Drnovšeka, která si tak uhájila právo na sestavení vlády. Parlamentní aritmetika však ukazuje, že to nebude snadné.Drnovšek, bývalý komunista a předseda prezídia SFRJ, je považován spolu se svou stranou, vzniklou ze slovinského Svazu socialistické mládeže, za představitele levého středu. Kdyby se tedy liberální demokraté spojili v koalici s Jednotnou kandidátkou (14 mandátů, třetí nejsilnější strana), přímou nástupkyní slovinské komunistické strany, jen těžko by uhájili svou středovost. Sestavení takové vlády, která by asi nebyla nakloněna privatizaci, by mělo i zahraničně politické následky, především ve vztazích s Rakouskem, Německem a Českou republikou. Drnovšek, jenž nedávno přijal Václava Klause, to dobře ví, a proto se o možné koalici s Jednotnou kandidátkou zmiňuje jen velmi opatrně.Druhá možnost je koalice s…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte