Blábol

Výpadek intelektuálů v Klubu Netopýr

Antonín Přidal si 12.prosince pozval do Klubu Netopýr prominentní hosty, aby s nimi pohovořil o čase předvánočním. Měl to být koncert myšlenek. A měla být pohoda. Byla to nuda a zvláštní varování.

Hvězdná sestava v prach se obrátila

Kdy jste získal pocit, že jste přestal být normálním člověkem a stal se intelektuálem? - Jaký je váš názor na vánoční příměří při válečných bojích? - Lidé se obávají, že nová daňová soustava bude ničit podnikání. Oprávněně? - Co vás v poslední době potěšilo?To jsou parafráze Přidalových opěrných bodů. Zvláštní osnova pro předvánoční rozjímání, zvláště když nevznikla, podle očitých svědků, náhodně v průběhu diskuse, nýbrž byla naprogramována. Vyplnit ji měli: Václav Bělohradský, Petr Hájek, Václav Havel, Lenka Haškovcová, Václav Klaus, Jacques Rupnik.Vůdčí osobností diskuse se okamžitě stal V.Klaus. Po celou dobu polemizoval s kladenými otázkami, pochyboval o jejich smyslu. Premiérovo gigantické sebevědomí bylo tentokrát podepřeno oprávněnou metodologickou přísností, současně ironií, ba chvílemi i vtipností. Kromě editora týdeníku Reflex P.Hájka, s nímž se doplňoval až dojemně (Reflex tentýž týden zveřejnil s V.Klausem titulový rozhovor), zatlačil premiér ostatní muže do defenzívy, do role poradců s nárokem na doplňovací odpovědi (dokonce do role spořádaných žáků, kteří vyslechli minilekci o komparativní metodě v ekonomii). Byly-li překročeny hranice premiérova…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte